Jeden z wiodących trendów w budownictwie w 2018 roku to deska kompozytowa na elewację domu. Jest to przykład nawiązania do natury oraz nowoczesnego minimalizmu – zarówno w formie, jak i kolorystyce. To ponadczasowe i funkcjonalne rozwiązanie, pokochali architekci i inwestorzy w całym kraju. Deska kompozytowa wykonana z PVC i drewna naturalnego to w opiniach wielu osób świetna alternatywa dla klasycznego sidingu.

Jak wykonać elewację domu z okładziny drewnopodobnej?

Przede wszystkim trzeba zainwestować w dobrej jakości materiał. Dlatego coraz częściej projektanci i sami inwestorzy wybierają kompozyt, który świetnie zastępuje naturalne drewno (ma podobną strukturę, ten sam kolor i zapach, jest równie ciepły i przyjemny w dotyku), będąc jednocześnie dużo bardziej odpornym na zmienne i niekorzystne warunki pogodowe, jakie panują w naszym klimacie. Ponadto deska kompozytowa nie wymaga regularnego, pracochłonnego i kosztownego olejowania i impregnowania – jak deski z drewna litego. Taką elewację wystarczy raz na jakiś czas umyć wodą pod ciśnieniem.

Niezwykle ważną kwestią jest również montaż elewacji, który będzie miał wpływ na jej wygląd w przyszłości. System desek elewacyjnych EcoTeak charakteryzuje prosty i szybki montaż, z którym użytkownik poradzi sobie sam, bez względu na rodzaj ściany i ocieplenia domu, na jakie położona zostanie deska elewacyjna kompozytowa. Opinie wielu użytkowników potwierdzają, że montaż elewacji można bez problemu wykonać samodzielnie – również na fasadzie z termoizolacją styropianową.

 

Montaż deski elewacyjnej na styropianie …

Montaz deski elewacyjnej na styropianieW jaki sposób montuje się deskę kompozytową EcoTeak na ścianie z ociepleniem ze styropianu? Deska przede wszystkim nie powinna stykać się z izolacją, dlatego nie przykręca się jej bezpośrednio do ściany, lecz zostaje ona zamocowana do specjalnego rusztu – legary systemowe OMEGA20. Legary są układane co 40 cm. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze dwa skrajne końce deski elewacyjnej były podparte legarem – niezależnie od wymiaru ściany i wielkości odstępów, w jakich rozmieszczone zostaną legary systemowe. Miejsca, gdzie zostaną wywiercone otwory montażowe należy wcześniej odpowiednio oznaczyć. Dobór kołków zależy od rodzaju materiału, z którego jest wykonana ściana oraz grubości ocieplenia. Kołki montuje się naprzemiennie po obu stronach legara – co 50 cm, zachowując przy tym 5 cm odległości od skraju legara na obu jego końcach.

Montaż deski elewacyjnej EcoTeak odbywa się w innowacyjnym i nowoczesnym systemie montażu klipsowego. Elewację montuje się od dołu. Pierwszą deskę należy zamocować na specjalnych klipsach startowych HP-6. Kolejne deski są mocowane na klipsy montażowe HP-3 w systemie pióro–wpust – stosuje się je na każdym połączeniu deski z legarem. Elementy końcowe elewacji EcoTeak wykończone zostały przez producenta listwą kątową HD42S32. Przy mocowaniu listwy należy pozostawić dylatację przy brzegach o szerokości 5 – 10 mm oraz zabezpieczyć powstałe szczeliny silikonem.

Deska kompozytowa na elewacje EcoTeak jest w taki sposób wyprofilowana, że pozwala na zamaskowanie elementów mocujących (czyli klipsów montażowych i wkrętów). Sposób ułożenia i montażu desek tworzy ponadto szczelną barierę dla wilgoci pod całą powierzchnią elewacji. Pustka powietrzna między ścianą a deską elewacyjną stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną budynku, a przede wszystkim służy do wentylacji przestrzeni pod nią.

 

Deska kompozytowa na elewację – jak dobrać stolarkę okienno-drzwiową i dach?

Tegoroczne trendy stawiają na szlachetną prostotę i minimalizm – zarówno we wnętrzach, jak i w wykończeniu elewacji domu. Kolory fasady, dachu, okien, drzwi i orynnowania powinny współgrać ze sobą, być w podobnej tonacji. Zbyt duża ilość barw wprowadzi bowiem nieład i chaos. Do deski kompozytowej EcoTeak w kolorze Drewna Naturalnego, Ciemnego Brązu i Teaku pasować będzie jasna stolarka okienno-drzwiowa z naturalnego drewna oraz dach w kolorze klasycznej czerwieni lub rustykalnego brązu. Z kolei elewację z kompozytu w odcieniu Szarym i Antracytowym można zestawić z grafitowym lub czarnym dachem oraz systemem rynnowym o podobnym odcieniu.

Jeżeli deska kompozytowa zostanie położona tylko częściowo na elewacji, np. na ścianie frontowej, idealne tło stanowić będzie dla niej biała fasada z tynku mineralnego – według opinii projektantów. W takim wypadku inwestor ma większą dowolność w wyborze koloru pokrycia dachowego i stolarki okienno-drzwiowej. Kolorystyka może być dobrana w tonacji harmonizującej z fasadą lub na zasadzie kontrastu.

 

Deska kompozytowa elewacyjna – cena za m2

Ile kosztują deski kompozytowe na elewacje? Cena systemu elewacyjnego zawsze jest taka sama bez względu na region Polski. Każdy dystrybutor oferuje produkty EcoTeak w tych samych cenach detalicznych – wyjaśnia przedstawiciel firmy. Sieć dystrybutorów dostępna jest pod tym linkiem: http://www.ecoteak.pl/gdzie-kupic/  Stąd indywidualnie wyceniany jest również montaż deski elewacyjnej. Cena jest uzależniona od metrażu elewacji, rodzaju konstrukcji, przygotowania podłoża, kosztów samego materiału, jego transportu oraz robocizny. Warto podkreślić, że firma EcoTeak produkuje wszystkie swoje systemy na zamówienie pod konkretny wymiar – nie generując przy tym niepotrzebnych i kosztownych dla Klienta odpadów. Producent oferuje ponadto ciekawe cykliczne promocje dla klientów indywidualnych oraz partnerów handlowych.

Szeroki wybór deski na elewację