Taras to idealny sposób, aby zapewnić sobie odrobinę zieleni w mieście. Jaka nawierzchnia na taras sprawdzi się najlepiej? W jaki sposób zaprojektować swój mały zielony zakątek, aby cieszyć się nim przez długie lata?

W przestrzeni miejskiej domy są usytuowane blisko siebie. Dlatego zadbajmy o to, aby taras był nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim estetyczny, a nasi sąsiedzi i przechodnie mogli go podziwiać. Zwróćmy uwagę na odpowiednią kolorystykę nawierzchni, która będzie harmonizować z kolorem fasady, pokrycia dachowego oraz stolarki okienno-drzwiowej. Brak spójności kompozycyjnej może w efekcie zaburzyć całą architekturę budynku.

W przestrzeni miejskiej panują ponadto trudne warunki – kurz, smog, spaliny samochodowe, kwaśne deszcze. Dlatego dobra nawierzchnia na taras w mieście powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału, odpornego na zanieczyszczenia. Warto również pomyśleć nad inwestycją w naturalne materiały, nawiązujące do przyrody, dzięki którym zaprojektujemy własną zieloną oazę w miejskiej dżungli. Dlatego popularne płyty betonowe czy płytki ceramiczne warto zamienić na inny materiał.

Co położyć na taras zamiast płytek?

Taras w miesciePłytki to popularna nawierzchnia tarasowa. Nie są one jednak pozbawione wad. Brak odporności na ujemne temperatury, niska wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy konieczność częstego czyszczenia i pielęgnacji to tylko niektóre z aspektów, które przemawiają przeciw ceramice. Co zatem położyć na taras zamiast płytek? Dobrą nawierzchnią na taras w mieście jest deska kompozytowa. To bardzo modny na rynku materiał, który jest odporny na zmienne warunki pogodowe, wytrzymały na uszkodzenia, nacisk i ścieranie oraz nie wymaga żadnej konserwacji. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych taras z kompozytu nie nagrzewa się latem i można po nim chodzić boso. Deski kompozytowe to bardzo elegancka i stylowa nawierzchnia na taras, która świetnie sprawdzi się w nowoczesnych domach w miastach.

Dlaczego wybrać nawierzchnię z kompozytu, a nie z naturalnego drewna? Kompozyt dzięki domieszce tworzywa sztucznego osiąga lepsze parametry wytrzymałościowe niż lite drewno. Jest odporny na szkodniki oraz wykwity grzybów i pleśni. Co więcej, nie wymaga tak kosztownej i pracochłonnej konserwacji (szlifowania i olejowania) po sezonie jesienno-zimowym, jak taras z drewna.

Co położyć na taras betonowy?

Co polozyc na taras betonowy?W miastach powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych. Wiele projektów zakłada budowę tarasu, który staje się nieodłącznym elementem domu. Taras uatrakcyjnia bryłę budynku i zwiększa wartość nieruchomości. Taras przy domu buduje się na gruncie ale często też podbudowę stanowi betonowa wylewka. Czym pokryć taras betonowy? Możemy wybrać dowolny materiał, ale najlepszym rozwiązaniem są deski kompozytowe, które łatwo ułożyć na betonowym podłożu, a także na specjalnie przygotowanym fundamencie punktowym. Decydując się na taki taras, należy układać deski zgodnie z zaleceniami producenta. Deski kompozytowe są sprzedawane wraz z systemami łatwego montażu, w skład którego wchodzą specjalnie profilowane deski, systemowe legary, klipsy montażowe oraz listwy wykończeniowe. Legary układa się pod deskami zawsze w rozstawie nie przekraczającym 40cm. Jeśli podłoże stanowi zaizolowana wylewka betonowa, to legary układa się na podłożu bez ich kotwienia do niego, a w miarę możliwości – mocuje do ściany lub murku oporowego na obrysie tarasu. Następnie do legarów montuje się deski kompozytowe za pomocą klipsów montażowych i wkrętów ze stali nierdzewnej.

Jeżeli kupujemy gotowy dom w mieście, możemy spotkać się z taką sytuacją, że ma on już wybudowany taras. Problemem może być jedynie stan wylewki i konieczność wymiany nawierzchni, np. zniszczone płytki ceramiczne. Jeżeli wylewka jest w dobrym stanie, to z powodzeniem możemy ją wykorzystać i położyć na taras betonowy dowolną nawierzchnię. Jeżeli podłoże jest uszkodzone i niestabilne, wymaga skucia i usunięcia. W jego miejsce należy wykonać nową wylewkę wraz ze wszystkimi odpowiednio przygotowanymi warstwami izolacyjnymi. Czym wykończyć taras betonowy? Wybierzmy deski z Kompozytu Drewna EcoTeak z systemem łatwego montażu, które zamaskują beton i będą mocno trzymać się podłoża.

Taras kompozytowy na gruncie.

Taras kompozytowy na gruncieTaras kompozytowy można ułożyć na gruncie. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów tarasów przydomowych w mieście. Charakteryzuje się on tym, że zamiast wylewki betonowej taras montowany jest na betonowych słupach rozmieszczonych w gruncie punktowo – co jest znacznie szybszym i mniej kosztownym rozwiązaniem.

Jak zrobić taras na gruncie? Na przygotowanych wcześniej betonowych słupach umieszcza się aluminiowe legary, które są kotwione do słupów za pomocą śrub do betonu. Na legarach układane są prostopadle do nich kontr-legary aluminiowe, a na nich dopiero deski tarasowe, mocowane za pomocą dostarczanych przez producenta klipsów montażowych – podobnie jak w przypadku tarasu na podłożu betonowym. Pomiędzy słupami warto rozłożyć agrowłókninę, celem zapobiegnięcia przerastaniu roślinności pomiędzy deskami na tarasie. Taras kompozytowy na gruncie gwarantuje stabilność i trwałość przez wiele lat.

Budowa tarasu na gruncie krok po kroku i instrukcja montażu desek tarasowych dostępna jest na stronie EcoTeak w zakładce Poradnik: http://www.ecoteak.pl/poradnik/

Jaka nawierzchnia na taras na dachu?

Jaka nawierzchnia na taras na dachu?W miastach coraz bardziej popularne są tarasy na dachu. To idealne rozwiązanie w przypadku budynków z dachem płaskim oraz domów jednorodzinnych z małą działką, gdzie budowa tarasu na gruncie jest trudna lub niemożliwa. To również idealna propozycja dla hoteli i restauracji, które mogą wykorzystać taras na dachu jako dodatkową przestrzeń dla klientów.  Polecaną nawierzchnią na taras na dachu jest deska kompozytowa, która ze względu na stosunkowo lekką wagę nie obciąży stropu. Co więcej, deski kompozytowe są całkowicie odporne na wilgoć, a ryflowana powierzchnia tarasu ma właściwości antypoślizgowe, zapobiegając poślizgnięciu się nawet wtedy, kiedy nawierzchnia jest mokra po opadach deszczu. System taki wykonuje się na legarach aluminiowych poziomowanych specjalnymi stopami poziomującymi, dającymi stabilne podparcie dla całego tarasu.

Instalując taras kompozytowy na dachu, należy pamiętać o odpowiedniej izolacji oraz odprowadzeniu wody opadowej. Termoizolacja ochroni budynek przed stratami ciepła, a odpowiedni system odwodnienia zapobiegnie zaleganiu wody deszczowej na dachu.